Známková území > Čína > Paotzuku a Botsing

ČÍNA - LOKÁLNÍ VYDÁNÍ PAOTZUKU A BOTSING

Na zahraničních trzích se občas lze setkat i s těmito málo známými čínskými lokálními vydáními. Dosud získané informace jsou připojeny k vyobrazení.

 

PAOTZUKU
Informace o tomto vydání "banditské" pošty získané ze zahraničních aukcí si částečně protiřečí. Podle jednoho zdroje dne 6. května 1923 bandité pod vedením Kuo Tsai-Chie vykolejili expres na trase Tientsin - Pukow a zajali 120 cestujících, kteří byli nuceni pochodovat deset dnů do pohoří Paotzuku, kde byli drženi kvůli výkupnému. Mezi rukojmími byli občané Číny, Spojených států, Velké Británie a různých evropských národností. Carl Crow, zastupující americký Červený kříž, zorganizoval kurýrní službu mezi Pao Tzu Ku a Tsaochwangem. Pro tuto kurýrní službu bylo v Lichengu vytištěno z dřevěných matric malé množství známek v hodnotách 5 a 10 centů. Na pěticentových známkách je prý omylem uvedena číslice "50". Známky se používaly na korespondenci s rukojmími, dokud tito nebyli s konečnou platností dne 13.června 1923 propuštěni na svobodu. Podle druhého zdroje se šéf banditů jmenoval Sun Meiyao, známky byly vytištěny v Zaozhuangu, a hodnota známek byla skutečně 10 a 50 centů. V čem se ale oba zdroje shodují, je vysoký cenový záznam u pravých známek.

 

BOTSING
Jak uvádí katalog Chan, bylo toto vydání vytištěno v září 1946 pro Tse Wen Tunga, vůdce protijaponských partyzánských oddílů v Botsingu a okolí. Jedná se o sérii pěti známek, avšak podle katalogu Chan nejde o poštovní známky.

 

Další čínská lokální vydání viz lokální přetisky 1912 a anti-banditské přetisky, příplatková vydání z 80. a 90.let 20.století.

 

 

Aktualizováno 30.12.2005

 

nahoru